Udstillinger.

24 -VIG er en kunstkælder med skiftende udstillinger og har åben hele året.

Der er faste kunstner tilknyttet og gæstekunstner indenfor forskellige kunstarter som billedkunst, strik, foto, keramik, glaskunst, trædrejet kunsthåndværk, skulpturer, pileflet og smykker.

De udstillede kunstværker er originalværker skabt af den enkelte kunstner.

Du er velkommen til at tilmelde dig vores nyhedsbrev, som udsendes 1 gang i slutningen af hver måned. Du vil få nyheder fra 24-Vig kunstkælderen om ferniseringer, nye gæstekunstnere og andre kunstneriske arrangementer som vil finde sted i 24-VIG. Kunstkælderen. 

Oktober udstilling

Oktober måned 2020 udstilling i 24-VIG. Kunstkælderen

Fernisering lørdag d. 3. oktober kl. 10-13.

 

Skulptør Henny Grodal.

Billedkunstner Randi Dam.

Billedkunstner Bonnie Spliid.

Unika strik Sanne Østergaard.

Trædrejer Preben Kjær Hansen.

Kunsthåndværker Karen Brinck.

Billedkunstner Connie Lous.

Billedkunstner Naja Anthonsen.

2020

Kommende fernisering 24-VIG. Kunstkælderen i 2019

Udstilling i 2020.

 

I vores udstilling vises skiftende kunstner og kunstarter igennem hele kunståret, alle kunstværker er originalværker skabt af den enkelte kunstner.

Du kan hver måned se kunstnernes navne og kunstart her på vores hjemmeside eller følge med på Facebook og Instagram. Ligeledes opdateres Facebook og Instagram løbende med fotos og info om månedens udstillende kunstner og kunstart.

Åbningstid:

Onsdag 11-16, Fredag 11-16 og lørdag 10-13.

Ønsker du at blive gæsteudstiller:

Er du kunstner og interesseret i at udstille hos os, kan du under fanen "Gæsteudstiller" se vores lokale plan og regelsæt og yderlig info om at være gæstekunstner i 24-Vig Kunstkælderen. Du er velkommen til at sende dine oplysninger til 24vig.kunst@gmail.com eller benytte vores kontaktformular. 

 

 24-VIG, Kunstkælderen

Connie og Naja.

 

Gæstekunstner 2020

Udstiller i 24-VIG. Kunstkælderen

Gæstekunstner i 2020.

 

 

Bonnie Splid, Billedkunstner.

Birgit Skovgaard, Silkemaler.

Made by Rosa v/Tina Jeppesen, Kunsthåndværker.

Michael Astrup,The Fat Blacksmith.

Henny Grodal, Skulptør.

Annette Nielsen, Billedkunstner.

Camilla B. Greve, Keramiker.

Charlotte Bøgh Aagaard, Billedkunstner.

Marianne Skov/Kencho, Smykkekunstner.

Linda T. Enøe Møller, Billedkunstner.

Sten Clod Poulsen, Trædrejer.

Inger Kruse, Billedkunstner.

Vivi Kofod, Billedkunstner.

Preben Kjær Hansen, Trædrejer.

Britta Greve, Billedkunstner.

Karin Schmidt Andersen, Billedkunstner.

Nanna Risager, Smykkekunstner.

Randi Dam, Billedkunstner.

Lis Karlin, Billedkunstner.

Kirsten Kjærgaard, Keramiker.

Birgit Gerneke, Billedkunstner.

Dan Dedenroth, Billedkunstner.

Astrid Munck, Glaskunstner.

Sanne Rasmussen, Billedkunstner.

Karen Brinck Clausen, Skulptør og Billedkunstner.

Lene Koogi, Billedkunstner.

Sanne Østergaard, Unika Strik.

Karin Kok, Smykke og Billedkunstner.

Marta Holm Nielsen, Billedkunstner.

 

 

Gæstekunstner 2019.

Camilla B. Greve, Keramiker

Dorte Kyllesbech Drachmann, Billedkunstner.

Sanne Østergaard, Unika Strik.

Illa Jepsen, Glaskunstner.

Bonnie Spliid, Billedkunstner.

Ole Gernot, Billedkunstner.

Grethe Rostock, Billedkunstner.

Charlotte Bøgh Aagaard, Billedkunstner.

Helle Lundsgaard, Billedkunstner.

Karen Schmidt Andersen, Billedkunstner.

Jens E. Petersen, Fotograf.

Allan Hansen, Billedkunstner.

Dorthe Aggebo, Keramiker og billedkunster.

Bendette Hydeskov, Billedkunstner.

Karen Hilden, Billedkunstner.

Ebbe Dam, RAKU.

Lise Juhl, Billedkunstner.

Nanna Risager, Smykkekunstner.

Lilian Helman Hansen, Billedkunstner.

Preben Kjær Hansen, Trædrejer.

Ulla Bjerring, Glaskunstner.

Randi Thelin, Glaskunstner.

Ulla Sperling, Billedkunstner

Anne Lise Dahl, Keramiker

Jette Bøgelund Hansen, Billedkunstner. 

Conni Schimmel, Glas, smykke og akvarel kunstner.

Gyda Lauridsen, Billedkunstner.

Lene Purkær Stefansen, Bronzeskulptør.

 

 

Gæstekunstner i 2018.

Gyda Lauridsen, Billedkunstner.

Preben Kjær Hansen, Trædrejer.

Dorte Kyllesbech Drachmann, Billedkunstner.

Marianne Bech,Billedkunstner.

Anna K.Johannsdottir, Keramikker.

Dorthe Taxbøl, Billedkunstner.

Jens E. Pedersen, Fotograf.

Susanne Flagaard, Bomus Smykker.

Bonna Siff, Billedkunstner.

Lene Purkær Stefansen, Bronzeskulptør.

 

 

 

Bliv Gæstekunstner

 

Bliv gæstekunstner

i 24-Vig Kunstkælderen,

få mere info klik her

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev om ferniseringer og kunst udstillinger

Modtag en e-mail med nyheder om 24-VIG arrangementer

Klik her, for at tilmelde dig 24-VIG nyhedsbrev om ferniseringer og nye udstillinger.